CHELSEA FLOWER SHOW 2014

 

 

Już w tym roku w dniach 19-23 maja odbędzie się kolejna edycja prestiżowej wystawy Chelsea Flower Show. Aranżacje światowej sławy architektów krajobrazu zachwycają mnie co roku. Ogrody ich autorstwa stają się wzorem oraz inspiracją – kształtują styl oraz najnowsze trendy w sztuce ogrodowej. Niezmiennie urzekają mnie naturalistyczne kompozycje odważnie łączone z nowoczesnymi elementami architektonicznymi.

Ciekawe jak zaprezentują się w tym roku projektanci. Tymczasem przybliżę Wam jedne z lepszych ubiegłorocznych ogrodów pokazowych.

 


The Laurent Perrier Garden; proj. Luciano Giubbilei

(Najlepszy ogród pokazowy - złoty medal)


 

Geometryczny ogród zaaranżowany w ciepłym, naturalistycznym klimacie. Projektant postawił na grę kontrastów która pojawia się w sposobie zestawień roślinnych, np. delikatne bujne rabaty a cięte w kule bukszpany, surowe statyczne betonowe ściany a tafla wody odbijająca światło i wprowadzająca ruch do kompozycji. Kolorystyka ogrodu to połączenie zieleni z żółtymi akcentami roślin takich jak liliowiec, pełnik ogrodowy, łubin, naparstnica. Całość założenia sprawia, że zwiedzający ma ochotę zostać tu na dłużej. 

 

materiały prasowe RHS Chelsea Flower Show

 


The Telegraph Garden, proj. Tommaso del Bueno, Paul Gazerwitz

(złoty medal)


 

Minimalistyczny ogród inspirowany włoskim nurtem w sztuce ogrodowej, będący odwzorowaniem współczesnej wizji klasycznej stylistyki. Układ ogrodu jest prosty, geometryczny oparty na symetrii gdzie centralną (i największą) cześć zajmuje trawnik, który jest otoczony naturalistycznymi rabatami i strzyżonymi bukszpanami. Piękno ogrodu tkwi w jego prostocie. Zastosowanie materiałów takich jak trawertyn, marmur a także metal i woda nadaje założeniu elegancji i klasy.

 
 

materiały prasowe RHS Chelsea Flower Show

 

 


Positively Stoke on Trust, proj. Bartolomew Landscaping


 

Ogród ten skupia niesamowitą uwagę za sprawą monumentalnej i nowoczesnej formy fontanny, która unosi się nad kompozycją. Dynamiczny i pełen emocji ogród odzwierciedla ciągły rozwój i przeobrażenia przemysłowego miasta, które ewoluuje w kierunku nowoczesności. Symbolizować to mają m.in. panele solarne oraz materiały wykończeniowe z zastosowaniem zaawansowanej technologii. Koncepcja projektantów opiera się na symbolice w której woda oznacza ciągły rozwój miasta a szkło oraz metal charakteryzują nowoczesną infrastrukturę miasta. 

 

materiały prasowe RHS Chelsea Flower Show 

bartholomewlandscaping.com

rhs.org.uk

 


The M&G Garden  proj. Gleve West

(złoty medal)


 

Kompozycja ogrodu bogata jest w symbolikę - inspiracją projektową była wizja rajskiego ogrodu. Centralną część ogrodu zajmuje fontanna z czterema strumieniami, które symbolizują cztery rzeki wypływające z Edenu. Liczba ta została powtórzona także w symetrycznych kwaterach z drzewami otaczającymi fontannę odnosząc się tym samym to siły czterech żywiołów: wody, ognia, ziemi oraz powietrza.  Miejsce to emanuje przede wszystkim spokojem i ciepłem. Widać wyraźne wpływy sztuki średniowiecza, w doborze materiałów a także zastosowaniu roślin, głównie ziół wykorzystywanych w medycynie takich jak tymianek, mięta, szałwia. 

 

materiały prasowe RHS Chelsea Flower Show 

deborah-lawrenson.blogspot.com

deborah-lawrenson.blogspot.com

 


The Homebase Garden - Time to Reflect, proj. Adam Frost

(złoty medal)


 

Projektant Adam Frost w tym roku odniósł się do własnych wspomnień z dzieciństwa spędzanego na łonie natury z ojcem oraz refleksji nad wpływem zieleni na zachowanie człowieka. Ogród pokazowy charakteryzują swobodne kształty oraz naturalna roślinność pomiędzy którą wplecione zostały surowe elementy drewna i kamienia. Dobrze skonstruowany ogród, wg. projektanta, to taki w którym elementy przyrody współgrają z człowiekiem i jego współczesną technologią. Powinno się zawsze dążyć do zachowania tej równowagi, gdyż wówczas ogród ma pozytywny wpływ na człowieka, wyzwala w nim radość i chęci do przebywania na świeżym powietrzu. 

 

rhs.org.uk

rhs.org.uk

 


Togenkyo a paradise on earth, proj. Kazuyuki Ishihara


 
 
Na sam koniec ogród w stylu orientalnym, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Głównie ze względu na swoją odmienność od pozostałych. Ogrody orientalne, w stylu japońskim, są na czasie i bardzo popularne. Jednak takiej aranżacji ogrodu nie widziałam. Poniższe zdjęcia ogrodu to sposób na odzwierciedlenie baśniowego miejsca Togenkyo, które istnieje w starych japońskich legendach. Jest to ogród emanujący spokojem i bardzo refleksyjny. Dominują kolory charakterystyczne dla ogrodów japońskich czyli zieleń i różne odcienie czerwieni. Urzekający jest równiez sposób wykorzystania mchów, zarówno w płaszczyznach poziomych jak i pionowych!
 
 
 
rhs.org.uk
rhs.org.uk
rhs.org.uk
 

Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO