DOBÓR ROŚLIN NA PLAC ZABAW

 

Przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni jest niezbędnym elementem życia codziennego każdego z nas. Dlatego tak ważną rolę odgrywa umiejętnie skomponowana zieleń miejska z której korzystamy na co dzień.  Szczególnie istotny jest dobór roślin na plac zabaw z którego korzystają najmłodsi. Zestawienie roślin powinno być przemyślane oraz uwzgledniające szereg istotnych czynników.

 

Roślinność na placach zabaw nie tylko pełni funkcję estetyczną ale również tworzy sprzyjający mikroklimat. Place zabaw najczęściej są usytuowane w bliskiej odległości od tras ruchu, zatem dobrze skomponowana roślinność chroni przed zanieczyszczeniami w postaci kurzy i spalin.

 

Ważne aby podczas projektowania placu zabaw pamiętać o odpowiednim zacienieniu terenu wykorzystując do tego odpowiednie gatunki drzew, tj. o szerokiej i wysoko osadzonej koronie oraz gładkiej korze uniemożliwiającej ewentualne wspinanie się dzieciom. Polecanymi gatunkami drzew na place zabaw są np.:

 

 • Kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea)
 • Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)
 • Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) wraz z odmianami
 • Klon pospolity (Acer platanoides) i jego odmiany

 

Naturalną formą ogrodzenia są żywopłoty, które uwidaczniają granice placu zabaw porządkują i rozdzielają przestrzeń. Należy skupić się na gatunkach które można bezproblemowo formować tak aby ostateczna wysokość żywopłotu nie ograniczała widoczności.  Najczęściej wykorzystywane krzewy to:

 

 • Tawuła (Spiraea sp.)
 • Dereń biały (Cornus alba)
 • Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

 


Należy unikać roślin u których występują ciernie, kolce oraz trujące kwiaty i owoce. Zabronione są nasadzenia takich roślin jak: berberys, ognik, rokitnik pospolity, oliwnik wąskolistny, śliwa ałycza, śliwa tarnina, ligustr pospolity, śnieguliczka biała, cis.


 

Zieleń zatem podnosi walory estetyczne, chroni przed zanieczyszczeniami, jest schronieniem i kryjówką podczas zabaw dzieci. Ponadto może również pełnić funkcję edukacyjną. Warto aby dzieci od najmłodszych lat poznawały rośliny – ich zapach, wygląd, zmieniającą się kolorystykę. Dlatego przy projektowaniu kompozycji roślinnych warto uwzględnić również:

 • Rośliny pachnące: fiołki, macierzanki, sosny, jaśminowce, lilaki, lawenda, budleja Dawida
 • Rośliny oddziałujące na zmysł dotyku: powojnik Tangucki (puszyste kwiatostany w okresie jesiennym), czyściec wełnisty (liście pokryte miękkim, srebrzystym kutnerem), heliotrop (szorstko owłosione liście), rośliny iglaste tj. sosny i jałowce o miękkich igłach.
 • Rośliny o barwnych kwiatach/liściach/pędach: pęcherznica  (w odmianie ‘Luteus’-liście żółtozielone; ‘Diabolo’- liście ciemnoczerwonowiśniowe), dereń świdwa (ciemnoczerwone pędy i gałęzie), jarząb pospolity (koralowe owoce), brzoza (w odmianie ‘Doorenbos’ – o śnieżnobiałej korze) platan klonolistny (kora odpada dużymi płatami, co daje wielokolorowy pień – szary, brązowy i beżowy), kasztanowiec krwisty (czerwono-różowe kwiatostany)
 • Rośliny kwitnące: forsycja pośrednia (termin kwitnienia III-IV), migdałek trójklapowy (termin kwitnienia IV-V), budleja Dawida (termin kwitnienia VI-X), żylistek różowy (termin kwitnienia V/VI), lilaki (termin kwitnienia IV/V-V/VI), jaśmin (termin kwitnienia VI), tawuła wczesna (termin kwitnienia IV/V)

 

Popularne staje się również zakładanie ogrodów warzywno-ziołowych, najczęściej na placach zabaw przy przedszkolach i szkołach podstawowych, gdzie dzieci od najmłodszych lat poznają warzywa, zioła wykorzystywane w domu do przygotowania posiłków.  Warto aby w takim ogrodzie znalazły się:

 • Warzywa: cebula ,groch, jarmuż, marchew, ogórek, rzodkiew, sałata, szczypior, pietruszka.
 • Zioła: rozmaryn; tymianek; szałwia (odmiana o zapachu brzoskwiniowym – ‘Icing Sugar’, ananasowym – Salvia elegans); melisa; lebiodka (oregano); majeranek; mięta (odmiana cytrynowa – Mentha x pierita var. citrata)

 

Plac zabaw przy szkole podstawowej Płońsk

 

Rośliny na placu zabaw Płońsk

 

 

Literatura: Szadkowska E. 2013. Rośliny na terenach placów zabaw. Administrator nr 2/2013 Rekreacja na osiedlu wydanie specjalne; Kosmala M. 2008. Jak stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dziecięcych. Poradnik. Wyd. Miasto Stołeczne Warszawa


Ocena: 5 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Pelargonia pisze: 2015-04-19 15:51
  Nie sadziłabym głogów w sąsiedztwie placów zabaw ze względu na ciernie.
  0
 • Users Avatars Mini
  arch kraj pisze: 2018-12-08 18:01
  powojniki są trujące
  0
 • Users Avatars Mini
  men in garden pisze: 2019-03-04 14:51
  I na taki plac zabaw mama, która się boi biedronki nie będzie chciała dzieci puścić, bo są tam pszczoły i motyle i pociechy im pożrą. Niestety realia wyglądają inaczej. W takich miejscach sadzi się rośliny jak najmniej atrakcyjne dla owadów. A tu widać kwietny ogród.
  0
 • Users Avatars Mini
  Plac zabaw pisze: 2020-03-24 12:04
  Jarzębina ? Czerwone kuleczki ? Wątpie ...
  0
 • Users Avatars Mini
  trujace rosliny pisze: 2020-05-13 18:55
  dereń jest trujący,
  0
 • Users Avatars Mini
  Stitch pisze: 2020-07-24 13:37
  Ludzie, ogarnijcie się! Jak Wy dorastaliście wszystko było inne - zero bezpiecznych nawierzchni, za to wszechobecny beton, krzaczowiska i nieergonomiczne urządzenia bez atestów o które można było się skaleczyć ale jakoś żyjecie. Dziś najchętniej ludzie pozamykaliby swoje (i nie tylko) pociechy w sterylnym i/lub super hiper bezpiecznym środowisku - jestem tu po to by uświadomić Was, że robicie ogromną krzywdę sobie i dzieciom izolując je w ten sposób od rzeczywistości. Takie tendencje niosą za sobą ryzyko w postaci szerokiego wachlarzu skutków psychologicznych, których efekty zaobserwujecie dopiero w przyszłości ale kto by tym się interesował...
  0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO