MAŁE DRZEWKA DUŻY EFEKT

Jeżeli macie niewielki ogród a marzy Wam się posadzenie kilku drzewek które nie zacienią całej działki to warto  zapoznać się z gatunkami które będą odpowiednie dla Waszej działki. Na każdej przestrzeni bowiem potrzebne są elementy pionowe które wzmacniają jej trójwymiarowość.


Klon


Klon zawsze wzbudza podziw gdyż wiele jego gatunków ma pięknie łuszczącą się korę oraz charakterystyczne owoce (potocznie zwane "noskami"). Niewątpliwą zaletą klonów jest ich jesienna barwa stanowiąca mocny akcent kolorystyczny.  Mimo iż klony rosną dosyć wolno zawsze można rozważyć kupno większego egzemplarza bądź uprawiać początkowo w wielkiej donicy.

Klony lubią dobrze zdrenowaną glebę, rosną zarówno na terenach nasłonecznionych jak i częściowo zacienionych. Potrzebują jednak osłony przed silnym wiatrem, który może niszczyć młode liście.

   

Zdj 1. Klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'                                      

Zdj.2 Klon strzępiastokory (Acer griseum)


Świdośliwa


Świdośliwa to krzew lub małe drzewko z pojedynczym pniem. Ma wyraziste pomarańczowe i czerwone liście oraz białe kwiaty. Latem, gdy warunki ku temu sprzyjają może nawet wydawać słodkie jagody. Nie jest to wymagające drzewo. Należy jedynie, późną zimą i wczesną wiosną, przycinać krzyżujące się, chore lub uszkodzone gałęzie.

Świdośliwa lubi dobrze  zdrenowaną ziemię w bardzo nasłonecznionym miejscu. Mimo iż szybko rosną, przez wiele lat nie osiągają swojej maksymalnej wysokości.

   


Głóg


Mały kolczasty głóg pięknie kwitnie wiosną a jesienią niektóre odmiany wydają jagody o jaskrawej barwie. Ponieważ jego korona jest mała, dobrze nadaje się do sadzenia w trawie.

Głóg dobrze rośnie na każdej glebie, jest gatunkiem mało wymagającym. Preferuje miejsca nasłonecznione ale dobrze rośnie również w miejscach częściowo zacienionych.

Głóg jednoszykowy Crataegus monogyna

Głóg dwuszyjkowy Paul Scarlet Crataegus laevigata


Złotokap


Długie, żółte kwiatowe łańcuchy tego drzewa przyciągają zawsze uwagę. Jest to drzewo obficie kwitnące i podnoszące estetykę każdej przestrzeni ogrodowej. Należy unikać sadzenia tego drzewa gdy mamy małe dzieci, gdyż jest to roślina trująca.

   


Magnolia


Ogromną popularność drzewo to (lub mały krzew) zyskuje dzięki wielkim, egzotycznym kwiatom, które rozwijają się wiosną lub wczesnym latem. Magnolia będzie wzbudzać podziw jeżeli dodatkowo zostanie wyeksponowana np. na trawniku pozwalając jej na nieograniczony rozrost. Kwiaty u Magnolii często pojawiają się wcześniej niż liście i są znakiem nadchodzącej wiosny. Mimo iż magnolie rosną wolno, niektóre okazy wyglądają imponująco.

Magnolie preferują żyzną glebę z dobrym drenażem i nasłonecznione lub częściowo zacienione miejsca. Mimo iż tolerują glebę wapienną lub gliniastą, to jednak często źle się na niej przyjmują. Zanim więc zdecydujemy się na posadzenie magnolii w swoim ogrodzie, pamiętajmy aby uprzednio glebę użyźnić naturalnym nawozem a wiosną położyć warstwę organicznego mulczu.

Magnolia gwiaździsta Magnolia stellata

Magnolia pośrednia Magnolia ×soulangeana

Magnolia purpurowa Magnolia liliflora 


Jabłoń dzika


Ozdobne dzikie jabłonie to niewielkie drzewa o kulistej koronie. Sadzi się je ze względu na pachnące wiosną kwiaty i małe kolorowe owoce które pojawiają się jesienią. Jabłoń na początku rośnie dosyć szybko, ale jako dojrzałe drzewo osiąga wielkość maksymalnie 10 m. Owoce tego gatunku zwykle są jadalne ale dopiero kiedy się je ugotuje. Często również używa się ich do przygotowania smacznego dżemu przyprawionego goździkami.

jabłonie te rosną dobrze na większości gleb. Zimą należy przycinać gałęzie likwidując w ten sposób uszkodzone, chore lub krzyżujące się. Należy regularnie sprawdzać czy nie pojawił się  parch jabłoni, który atakuje liście i owoce oraz szybko się rozprzestrzenia.


Wiśnia ozdobna


Wiśnia to piękny wiosenny akcent w każdym ogrodzie. Co roku wydaje drobne kwiaty w odcieniach różu a poźniej pojawiają się dekoracyjne owoce, które lubiane są przez ptaki. Jesienią natomiast można podziwiać żółte lub pomarańczowe liście.

Wiśnie lubią wilgoć, żyzną glebę z dobrym drenażem oraz słoneczną ekspozycje.  Niestety są to drzewa również podatne na choroby. Coroczne kładzenie warstwy organicznego mulczu wiosną a także regularne podlewanie podczas suchego lata powinny wzmocnić ich odporność.

   

Zdj 1. Wiśnia 'Ammonogava'    

Zdj 2. Wiśnia 'Kanzan'

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 1

Dodaj komentarz

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO