OGRÓD MAŁO WYMAGAJĄCY

Vertit Studio Ogród mało wymagający

 

Ogród mało wymagający? Nie będę ukrywać, że prośba o projekt mało wymagającego ogrodu jest wręcz nagminna. Niestety, często klienci nie rozumieją, że potrzeba posiadania wielobarwnych rabat, dużego trawnika a do tego najlepiej jeszcze zbiornika wodnego wyklucza się, prawdę powiedziawszy, z wizją „mało wymagającego” ogrodu. Nie można mieć bowiem ciastka i zjeść ciastka. Jednak są sposoby aby ograniczyć trudną i czasochłonną pielęgnację ogrodu do kilku podstawowych zabiegów w ciągu całego sezonu.

 

 

Vertit Studio nowoczesny ogród minimalistyczny

gardenidea.me

 

Zacznijmy wpierw od wielkości ogrodu. Zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji będzie mały miejski ogród niż hektarowa posiadłość na obrzeżach miasta. Przede wszystkim dlatego, że łatwiej go zagospodarować chociażby ciekawą nawierzchnią, architekturą ogrodową czy meblami. Na małej powierzchni również nie będzie zbyt dużo miejsca na bujne rabaty. Bez problemu uzyskamy efekt minimalistycznego ogrodu.

 

 

welke.nl

 

Co robić zatem gdy posiadamy duży ogród? Na pewno przyda się wizyta architekta krajobrazu, który doradzi i zasugeruje zmiany. Jeżeli finanse nie pozwalają na zamówienie projektu ogrodu, wielu architektów udziela również konsultacji projektowych. Są one zdecydowanie tańsze a dzięki nim wzbogacimy się o podstawową wiedzę JAK prawidłowo zagospodarować teren, jakie rzeczy wziąć pod uwagę przy budowie ogrodu, od czego zacząć i co najlepiej będzie pasowało do istniejącego terenu oraz architektury budynku.

 

 

Vertit Studio System nawadniania ogrodu

 vertit.pl

 

Przy dużych powierzchniach warto pamiętać, że jednak trawnik nie jest rozwiązaniem omawianego problemu. Jest on jednym z bardziej wymagających elementów ogrodu. Wygląda pięknie i estetycznie tylko wtedy kiedy jest zadbany. Efekt taki uzyskamy gdy będziemy wykonywać wszelkie zalecenia pielęgnacyjne: koszenie, nawożenie, regularne podlewanie, wykonywanie zabiegów wertykulacji i aeracji trawnika. Dużym ułatwieniem, który zawsze polecam, jest bezwarunkowe założenie systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Nie jesteśmy bowiem fizycznie w stanie uporać się z prawidłowym nawodnieniem dużego trawnika, szczególnie podczas lata.

 

 

   

 charlotteharrisdesign.wordpress.com, 

 

Kolejna zasada, to właściwy dobór roślin. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie roślin dobranych do istniejących warunków glebowych. Takie rośliny nie będą potrzebowały częstego nawożenia. Następnie warto tą grupę roślin ograniczyć do gatunków odpornych na szkodniki i choroby. Nie radzę również sadzenia szybkorosnących pnączy, gdyż ich pielęgnacja wiąże się z koniecznością systematycznych cięć. To samo odnosi się do kwitnących drzew i krzewów jak np. migdałek trójklapowy.  Krzewami łatwymi w uprawie które polecam,  to m.in. berberysy, tawuły, forsycje, hortensje bukietowe, kosodrzewiny, irga oraz zadarniające takie jak barwinek czy trzmielina Fortune’a.  Jednocześnie uważajmy na rośliny ekspansywne, tj. tawlinę, derenia i różę pomarszczoną. Mogą zagłuszyć ogród oraz posadzone wcześniej rośliny.

 

 

gardenvisions.co.uk

Nie polecam również rabat złożonych w dużej mierze z roślin jednorocznych. To konieczność corocznej wymiany i aranżacji rabat. Podobnie ma się sprawa z warzywnikiem oraz sadem. Jeżeli jednak chcielibyśmy mieć namiastkę ogrodu użytkowego, może skusimy się na modułową ścianę z ziół lub tradycyjne nasadzenia  ziół i warzyw w donicach lub skrzyniach.

 

 

vertit studio ogród wertykalny

 kikkrajewscy.eu

 

Istotny jest również sposób wykańczania rabat. Pamiętajmy aby zawsze wyłożyć miejsca nasadzeń agrowłóknina, a następnie przykryć korą. Takie rozwiązanie zapobiega przerastaniu rabat chwastami. Pamiętajmy, że bez względu na wszystko, każdy ogród zaraz po posadzeniu wymaga sporej uwagi. Rośliny lepiej rosną i rzadziej chorują jeżeli są dobrze „dokarmiane” od samego początku.

 

Reasumując:

 • inwestujmy w krzewiaste obrzeża (a nie bylinowe, co gorsza z roślin jednorocznych)
 • przemyślmy układ dodatkowych ścieżek w ogrodzie lub dodatkowego placu/tarasu wypoczynkowego (zmniejszającego wielkość trawnika)
 • w przypadku dużego trawnika załóżmy koniecznie system automatycznego nawadniania
 • stosujmy w ogrodach rośliny okrywowe, szczególnie w miejscach nie wykorzystanych, zacienionych (trawa tam nie urośnie!)
 • sadźmy rośliny do panujących warunków glebowych, odpornych na choroby i szkodniki
 • zrezygnujmy z żywopłotów i formowanych krzewów, wymagających stałego strzyżenia
 • aranżujmy miejsca z wykorzystaniem żwiru, skał i niewymagających roślin np. sukulentów
 • zamieńmy warzywnik na ogród w donicach lub modułowe donice ścienne na zioła

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  marta pisze: 2016-08-02 22:39
  przecież byliny to gatunki wieloletnie "a nie bylinowe, co gorsza z roślin jednorocznych)"
  0
 • Users Avatars Mini
  Wiktor pisze: 2018-09-26 14:32
  Polecam również wykorzystać kostkę brukową w swoim ogrodzie. Na stronie https://www.gardenpartner.pl/ można znaleźć kostkę bardzo wysokiej jakości i za dobrą cenę.
  0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO