Ogród w stylu japońskim - Orientalna harmonia

Orientalny styl ogrodów japońskich stał się w ostatnich latach bardzo modny szczególnie dla ludzi ceniących sobie atmosferę spokoju i harmonii w otaczającej ich przestrzeni. Dzięki starannemu elementów oraz roślin, taki ogród wygląda interesująco przez cały rok.

 

Zdj. Ogród japoński w Pisarzowice

 

Ogród japoński charakteryzują swobodne linie ścieżek i rabat - ukształtowane w zgodzie z naturą.

 

    

 

Podstawowym elementem ogrodów japońskich jest stojąca lub płynąca woda np. fontanna, mały staw czy bawet niewielki pojemnik z wodą. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wodę w ogrodzie można zastąpić nieregularną plamą białego żwiru tworząc tym samym tzw. suchy strumyk.

    

Tłem mogą stać się różnie ukształtowane duże kamienie - płaskie lub stojące pionowo które odzwierciedlają stałość i niezmienność natury. Kamienie użyte w ogrodzie japońskim powinny być przede wszystkim jasne, wyróżniające się regularnym kształtem. Można wyłożyć nim ścieżki, które będą łagodnie wić się miedzy roślinami.

 

 

Orientalny charakter  nadają w ogrodzie kamienna latarnia, misa bądź zagadkowy Budda, ustawione w odpowiednim miejscu.

    

Przestrzeń powinno się wypełnić roślinnością o wyróżniających się liściach w różnych odcieniach zieleni. Rośliny kwitnące ograniczamy do minimum i umieszcza się w kilku wyjątkowych punktach.

Rośliny do ogrodu japońskiego

azalie, kwitnące wiśnie

karłowate sosny i małe iglaki

klony japońskie

irga i tawuła

krokusy, funkie, mieszańce kosaćca (Iris japonica)

a także bambusy, trawy, mchy, paprocie oraz drzewa typu Bonsai.

    


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO