Prace ogrodnicze: KWIECIEŃ

 

Kwiecień! Nareszcie, czuć w powietrzu wiosnę która coraz bardziej potwierdza swoją obecność wydłużającymi się i cieplejszymi dniami. Jak sama nazwa wskazuje, w tym miesiącu wszystko budzi się i zaczyna kwitnąć. Koniecznie nie możemy zaniedbywać swoich obowiązków związanych z ogrodem! Nadal powinniśmy być ostrożni w stosunku do naszych roślin, gdyż pogoda potrafi jeszcze być zmienna a w nocy mogą występować znaczne spadki temperatur. To o czym na pewno nie powinniśmy zapomnieć w kwietniu zostanie opisane poniżej.

 


Drzewa i krzewy


Sadzimy drzewa, krzewy oraz rośliny żywopłotowe. Nowo posadzone drzewa i krzewy następnie podlewamy i ściółkujemy. Przekwitniętą forsycje silnie tniemy usuwając pędy, które kwitły.  Jeżeli nie pozwoliły na to przymrozki w marcu, można już przyciąć inne krzewy jak hortensje bukietową, budleję Davida. To dobry czas na strzyżenie również lawendy.

 


Róże


Rozkopujemy kopczykowanie ziemi u nasady pędów.  Przycinamy krzewy a następnie opryskujemy krzewy preparatem miedziowym.  Dodatkowo zasilamy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi i ściółkujemy kompostem, obornikiem lub korą.

 


Rośliny rabatowe


Kwiecień to także czas sadzenia roślin cebulowych kwitnących latem. Wysadzamy również do gruntu bulwy i cebule, które zakończyły kwitnienie w pomieszczeniach.

Pod koniec kwietnia wysadzamy byliny letnie i jesienne.

 

 


Trawnik


Wyrównujemy trawnik gdy występują garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Obsiewamy miejsca również te, gdzie murawa została uszkodzona. Wierzchnią warstwę mieszkamy z nawozem mineralnym lub organicznym.

W przypadku występowania chwastów, stosujemy selektywny środek chwastobójczy.

Po wykonaniu zabiegów aeracji i wertykulacji – cały trawnik nawozimy.

 


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO