Prace ogrodnicze: MAJ

Prace ogrodnicze: MARZEC


Drzewa i krzewy


Maj to dobry miesiąc na sadzenie delikatniejszych i wrażliwszych drzew i krzewów jak np. hortensje.  Posadzone w poprzednich miesiącach krzewy i drzewa należy regularnie podlewać a   żywopłoty odchwaszczać. 

Po przekwitnięciu  należy usunąć kwiaty i skrócić długie pędy u krzewów kwitnących na wiosnę jak złotlin, tawuły oraz usunąć całkowicie stare bądź słabe pędy.

Przełom maja i czerwca to okres kwitnięcia różaneczników i azalii. Po ich przekwitnięciu również usuwamy pozostałości kwiatostanów.

Przy wszystkich zabiegach zwracajmy uwagę na obecność ptasich gniazd. W razie ich obecności - gałęzie z gniazdami ptaków przycinamy  dopiero po wylocie piskląt. 


Róże


Kontynuujemy rozpoczęte w kwietniu nawożenie róż. Regularnie odchwaszczamy pamiętając aby nie używać do tego motyki, gdyż róże mają płytki system korzeniowy który łatwo uszkodzić. 

W przypadku pojawienia się mszyc - róże należy opryskać preparatem zawierającym pirimikarb (nieszkodliwy dla pożytecznej grupy owadów)

 

Gdy liście róż zaczynają się skręcać, może to oznaczać żerowanie larw błonkówek pilarzowatych. Należy wówczas usuwać je ręcznie lub stosować oprysk preparatem systemicznym.

 

Róże są krzewami również podatnymi na rdzę i czarną plamistość - warto zatem opryskiwać zapobiegawczo fungicydem systemicznym.


Rośliny rabatowe


Dbamy o stałe nawodnienie bylin oraz regularne odchwaszczanie rabat.


Trawnik


Jeżeli w maju zauważamy słabo rosnący trawnik - nawozimy go azotem. Regularnie podlewamy i w razie konieczności stosujemy środki chwastobójcze. 

Trawnik w sezonie kosimy raz w tygodniu ( ozdobny) bądź dwa razy w tygodniu ( rekreacyjny) w zależności od sposobu użytkowania. 


Rośliny doniczkowe


Pod koniec maja możemy na balkony i tarasy przydomowe wystawić donice, skrzynki lub inne pojemniki z letnimi roślinami rabatowymi.


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO