Prace ogrodnicze: MARZEC

 

Rozpoczął się marzec, miesiąc intensywnych prac ogrodniczych. Temperatura powoli się stabilizuje, coraz mniej jest dni z przymrozkami. Mamy także więcej energii i chęci do pracy w ogrodzie za sprawą słonecznej i cieplejszej pogody. I dobrze, bo z pewnością się przyda aby uporządkować ogród po zimie!

 


Drzewa i krzewy


 

Jeżeli w lutym pogoda nie umożliwiła nam przycięcia drzew i krzewów – teraz jest w końcu jest na to czas. Przycinamy  i formujemy drzewa i krzewy pamiętając, że zabieg ten wykonujemy przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Silnie tniemy  krzewy kwitnące na tegorocznych pędach, m.in. hortensje bukietową, budleję, tawułę drobną, tamaryszki. Tniemy również derenie oraz wierzby a także strzyżemy żywopłoty liściaste.

 


Trawnik


 

Po zimie trawnik wymaga wyjątkowej uwagi. W pierwszych dniach marca kiedy temperatura już się ustabilizowała, wykonujemy zabieg aeracji i wertykulacji. Pierwszy z nich  polega na napowietrzaniu, czyli nakłuwaniu darni kolcami na głębokość od 4-10 cm. Dzięki temu zabiegowi korzenie są silniejsze a trawa szybciej się regeneruje po zimie.  Aerację na małej powierzchni można wykonać za pomocą wideł lub przy pomocy specjalnych nakładek z kolcami na buty, które  śmiało możemy dostać w sklepie ogrodniczym.  Przy większych powierzchniach należy wspomóc się urządzeniem z napędem elektrycznym bądź spalinowym.

Wertykulacja trawnika polega natomiast na pionowym nacinaniu darni, mający na celu usunięcie resztek martwej darni. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się wertykulator – mechaniczny, elektryczny lub spalinowy.

Wczesną wiosną może pojawić się pleśń śniegowa, która jest oznaką niedostatecznego osuszenia gleby. Należy wówczas zastosowywać odpowiedni środek grzybobójczy przy jednoczesnym osuszeniu i poprawie drenażu trawnika.

 


Byliny i rośliny rabatowe


 

Gdy przymrozki ustały powoli zdejmuje się zimowe osłony bylin, najkorzystniej w pochmurny dzień, aby roślinom oszczędzić wysokich zmian temperatur. Jednocześnie ścinamy u nasady suche pędy bylin. Usuwamy również liście drzew, które pozostały na rabatach.  Porządkujemy starsze rabaty, przycinamy zbyt ekspansywnie rozrastające się rośliny aby nie zagłuszały pozostałych. Do bylin należą również trawy ozdobne, które na początku wiosny również ścinamy umownie do wysokości trzech kciuków.

Wczesna wiosna to najlepszy czas aby przygotować miejsce do wysadzania nowych bylin. Ziemia powinna być przekopana, dokładnie odchwaszczona i zasilona najlepiej co najmniej 3 centymetrową warstwą kompostu.

 


Drzewa i krzewy owocowe


 

Przeprowadzamy formowanie koron młodych drzew. Wiosną wykonywane cięcie formujące polega na znacznym przycięciu przewodnika i pędów bocznych, z których wyrosną nowe pędy, będące zaczątkiem korony.  Wykonujemy również ciecia prześwietlające. Pamiętamy aby opryskać brzoskwinie przeciwko kędzierzawości liści jeszcze przed rozwojem pąków a wszelkie zmiany na pędach drzew i krzewów, np. objawy mączniaka należy koniecznie wyciąć i spalić.


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO