Prace ogrodnicze: STYCZEŃ

styczen_w_ogrodzie

 

Nasze ogrody podlegają ciągłym zmianom. Zarówno w cyklu dobowym jak i rocznym. Styczeń uchodzi za najzimniejszy miesiąc w roku. Jednak należy zauważyć, że różnice temperatur w różnych regionach Polski są znaczące. Należy zawsze brać to pod uwagę, gdy chodzi o pielęgnację roślin. Gdy w południowo zachodniej części kraju mamy wysokie dodatnie temperatury, to w tym samym czasie w północno wschodniej Polsce może leżeć śnieg i termometry wskazywać wartości ujemne.


 Co zatem robić i na czym się skupić,

aby nasz ogród prawidłowo przygotować do nadejścia wiosny?


 

Okrywanie roślin na zimę    okrywanie hortensji przed mrozem   

 

Pamiętajmy o sprawdzaniu okrycia roślin wrażliwych na mróz i silne wiatry.  Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny zimozielone. To także odpowiedni moment aby zaobserwować okrycie róż (szczególnie miejsca szczepienia róż wysokopiennych) i w razie potrzeby uzupełnić braki torfem. 

W przypadku ostrzeżenia przed opadami śniegu należy rośliny iglaste (żywotniki, cyprysiki, jałowce) zabezpieczyć przed wyłamywaniem gałęzi pod wpływem ciężkości śniegu. Zabieg ten można wykonać sznurkiem jednakże na rynku dostępne są różnego rodzaju siatki, które ułatwią nam wykonanie tej czynności. 

 

  

 

Jeżeli w grudniu zapomnieliśmy o ochronie drzew owocowych to w styczniu, przed opadami śniegu - lecz najpóźniej na początku stycznia, należy wykonać zabieg bielenia.

Na czym on polega?  Jest to forma ochrony pni i kory drzew przed uszkodzeniami wynikających z różnic temperatury, tak aby uniknąć uszkodzeń mrozowych. Następuje wówczas częściowe odbicie promieni słonecznych, a kora tym samym mniej się nagrzewa i nie zapobiega wahaniom temperatury.

Czym się bieli drzewa? Najczęściej wykorzystuje się mleko wapienne, które uzyskujemy rozpuszczając wapno w wodzie (2kg/10l). Roztwór nanosimy pędzlem na pnie drzew owocowych, ewentualnie jeszcze na nasady grubszych konarów. 

 

 

Początek nowego roku to także idealny moment na planowanie. Najlepszym rozwiązaniem, z którego i ja korzystam, to harmonogram wiosennych prac pielęgnacyjnych. Każdy kto posiada ogród, bez względu na jego wielkość, wie doskonale ile pracy wymaga ogród po zimie.  Od czego zatem zacząć? Dla osób które są szczęśliwymi posiadaczami ogrodu proponuje zaopatrzyć się w środki ochrony roślin, torf, nawozy oraz niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu. Czyścimy i konserwujemy narzędzia które posiadamy, np piły, sekatory. Planujemy także rabaty i rośliny jakie chcemy w sezonie posadzić, rozważamy kwestię zmniejszenia lub powiększenia trawnika bądź budowy nowej nawierzchni ogrodowej ułatwiającej korzystanie z ogrodu. Powoli dokonujemy zakupu pierwszych nasion, cebul, bulw. Wierzcie mi, później nie będzie na to czasu!

 

Natomiast pozostałą część z Was która marzy lub chciałaby rozpocząć prace nad ogrodem czeka nie lada wyzwanie. Wszystkim tym,którzy stoją na początku przygody z wymarzonym ogrodem, proponuje zastanowić się jakie elementy ogrodu są kluczowe dla Waszej przestrzeni i jaki budżet możecie na to przeznaczyć.  To także pytania odnoszące się do stylu w jakim będzie utrzymany ogród, czy będziemy mieć czas na pielęgnowanie ogrodu. Częstym popełnianym błędem jest wizja dużego trawnika i niewielkich rabat. Mogło by się wydawać, ogród idealny - mało wymagający. Nic bardziej mylnego. Trawnik to jeden z bardziej wymagających elementów ogrodu co mogą potwierdzić doświadczeni ogrodnicy. A przecież brzydki trawnik, przerośnięty chwastami zdecydowanie nie stanie się naszą wizytówką.

 

Jeżeli natomiast temat aranżacji przestrzeni zieleni wokół domu przerasta wasze możliwości to powierzcie te zadanie doświadczonemu architektowi krajobrazu. Z całą pewnością dostosuje wasze wymagania i potrzeby do istniejącego terenu. Weźmie pod uwagę wszelkie sugestie i doradzi najlepsze rozwiązanie. Zweryfikuje Wasze potrzeby odrzucając pomysły, które będą wiązały się na przykład z zaawansowaną opieką ogrodu, na który  nie będziecie mieć wystarczająco dużo czasu. 

 

I pamiętajcie: okres zimowy to najlepszy czas na planowanie i projektowanie ogrodu. Większość architektów krajobrazu jest wtedy na tyle dyspozycyjna, że są w stanie poświęcić Wam więcej czasu i uwagi aby dopracować każdy element ogrodu. Niestety, w sezonie tego czasu jest co raz mniej, gdyż projektanci wówczas zajmują się głównie realizacjami lub nadzorem nad inwestycjami. Jest to czasem praca po 10-12 godzin w terenie. 

Więcej informacji dostępne jest w zakładce "Projektowanie i aranżacje".


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 2

Komentarze / 1

Dodaj komentarz

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO