PROJEKT OGRODU

 

Kupujemy działkę, budujemy dom marzeń, wykańczamy i urządzamy. Patrzymy przez okno i mówimy – trzeba zająć się ogrodem. Myślimy – projekt! A następnie przychodzą nam do głowy kolejne pytania: po co, co on w ogóle zawiera i oczywiście „dlaczego tak drogo” :) Dziś postaram się Wam to przybliżyć!

 

 

Ogród to nie tylko rośliny – to tak naprawdę wszystko co otacza nasz dom! 

  • Ogrodzenie które stanowi granice naszej działki- jego wygląd, styl, dobór materiału często idzie w parze z architekturą domu, a przynajmniej powinien
  • Nawierzchnia – a dokładnie wszystkie ciągi komunikacyjne, zarówno te prowadzące do domu i garażu, ale także ścieżki ogrodowe do altany, placów wypoczynkowych, do drewutni, domku na narzędzia czy wiaty śmietnikowej
  • Mała architektura ogrodowa – altany, kuchnie ogrodowe, zadaszenia tarasu, pergole, murki oporowe i schody ogrodowe - w przypadku działek o znacznych różnicach terenu, drewutnie, domki na narzędzia
  • Elektryka ogrodowa, w tym oświetlenie nawierzchni, ogrodu, podświetlenie większych drzew, rozprowadzenie elektryki do altany i innych pomieszczeń ogrodowych, lokalizacja gniazd do zasilania ogrodowego
  • System automatycznego nawadniania ogrodu – szczególnie pomocny w sezonie urlopowym kiedy wyjeżdżamy i nie martwimy się o rośliny i trawnik.
  • Zagospodarowanie wody opadowej przy wykorzystywaniu skrzynek retencyjno-rozsączających, doborze odpowiedniej powierzchni przepuszczalnej
  • I na samym końcu ogród to rośliny! To taka przysłowiowa kropka nad „i” gdy już zaprojektujemy cały szereg ważnych elementów w ogrodzie, to rośliny wtedy urządzają ogród- tworzą klimat i go ocieplają.

 

Projekt ogrodu to punkt wyjścia do stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, przemyślanej , w której będziemy mogli odpoczywać i cieszyć się z otaczającej nas zieleni.

Gdy już wiemy, dlaczego warto podjąć się współpracy z architektem krajobrazu, czas na kolejne niewiadome jakie nasuwają się osobom zainteresowanym.

 

Jak wygląda praca nad projektem?

 


WIZJA LOKALNA - ROZMOWA - UMOWA


 

Pierwszym etapem naszej współpracy jest spotkanie w terenie oraz wytyczne klienta względem projektowanego ogrodu. Omawiamy wówczas elementy składowe projektu, obserwujemy nie tylko stan istniejący ale zwracamy uwagę także na sąsiedztwo czy elementy które chcemy wyeksponować bądź zasłonić. Słuchamy, aby jak najlepiej dopasować się do upodobań klienta.

Podpisujemy umowę w której określamy terminy oraz zakres prac w oparciu o wcześniejsze rozmowy

 


PIERWSZE KONCPECJE


Na tym etapie przygotowujemy dwie koncepcje ogrodu tak aby pokazać odmienne rozwiązania  tej samej przestrzeni oraz zaproponować różne rozwiązania techniczne.

Ten sposób prezentacji ułatwia podjęcie decyzji często w przypadku gdy klient nie potrafi określić jaki styl ogrodowy jest mu bliższy, weryfikuje także wcześniejsze pomysły i jest wstępem do głębszej analizy terenu.

 

 


KONCPECJA WYNIKOWA


Po uwzględnieniu wszelkich sugestii, naniesieniu uwag do wybranej koncepcji przygotowujemy wariant wynikowy – ostateczny projektowanego terenu. Na tym etapie klient otrzymuje rzut z góry ogrodu w skali oraz na siatce kwadratów 1x1m, wizualizacje rozwiązań projektowych, zdjęcia oraz spis proponowanych roślin. Przedstawiony zostaje również dobór elementów małej architektury ogrodowej, nawierzchni, oświetlenia oraz karty katalogowe wykorzystanych materiałów.

 

 

 


PROJEKT TECHNICZNY


 

Po zaakceptowaniu koncepcji, wykorzystanych roślin i materiałów – przygotowujemy dokumentacje techniczną całości opracowania. W części graficznej wykonujemy arkusze z doborem i rozmieszczeniem materiału roślinnego, projekt nawierzchni, systemu automatycznego nawadniania ogrodu, plan oświetlenia oraz wszelkie potrzebne rysunki techniczne pomocne na etapie realizacji.

W części opisowej klient otrzymuje zalecenia pielęgnacyjne, specyfikacje techniczną projektowanych elementów, zliczenie powierzchniowo ilościowe oraz wstępny kosztorys.

Całość przekazywana jest w formie papierowej oraz na nośniku elektronicznym.

 

 

 

Praca nad ogrodem to długotrwały proces, niejednokrotnie trwa kilka tygodni w przypadku małego ogrodu a nawet kilka miesięcy przy dużych założeniach ogrodowych.

Ponadto do każdego projektowanego ogrodu architekt krajobrazu podchodzi indywidulanie! Nie sprawdzą się tu „gotowe rozwiązania z katalogu”.

Każdy ogród charakteryzuje się innymi warunkami geotechnicznymi. 

Wymagania klienta, konieczność przeprowadzenia czasem inwentaryzacji roślin i aktualizacji mapy działki, projekty małej architektury ogrodowej - to wszystko przekłada się na ostateczną wycenę projektowanego ogrodu. 

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

  

        

 

INSTAGRAM by @VERTIT_STUDIO