Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień to piękna pora roku. Barwy jakie przybiera w tym czasie zieleń są jedyne i niepowtarzalne. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków – przyroda przypomina nam, że to najwyższa pora aby przygotować ogród do nadchodzącej zimy. Ciesząc się pięknem ogrodu nie zapominajmy o pracach jakie należy wykonać.

 


KIEDY ZACZAĆ PRACE JESIENNE W OGRODZIE?


Najlepszym terminem na rozpoczęcie prac jesiennych w naszych ogrodach jest przełom września i października kiedy możemy cieszyć się jeszcze ciepłymi dniami i całkiem ładną pogodą. Jesień to dobry czas na uporządkowanie ogrodu, przesadzenie istniejących roślin, nasadzenie nowych jeżeli takie planujemy a także zabezpieczenie przed zimnem roślin wrażliwych na mróz.

 

 


PRACE OGRODOWE KTÓRE NALEŻY WYKONAĆ PRZED PRZYJŚCIEM ZIMY


Zacznijmy od regularnego grabienia trawnika z liści i igieł a następnie składujmy je na kompost który sprawdzi się później by ochronić korzenie roślin przed mrozem. Czemu warto to robić? Ano choćby dlatego, że liście mogą z czasem gnić, robić się śliskie a zbyt duża wilgotność i brak dostępu do światła może powodować pleśń śniegową niszcząc tym samym murawę.

 

Nadmiar liści możemy przeznaczyć na kompost, a sama okrywa z liści o grubości około 30 cm będzie dobrą izolacją przed chłodem i wodą u roślin wrażliwych na zimno jak np. trawy ozdobne.

 

To także ostatni dzwonek na ostatnie koszenie trawy w tym sezonie – wysokość powinna wynosić około 4cm. Świeżo skoszony trawnik należy podlać a resztki skoszonej trawy – wygrabić.

 

Jesień to dobry czas na sadzenie roślin cebulowych – może warto pomyśleć o nich teraz by cieszyć wzrok wczesną wiosną?

 

To także świetny moment na różnego rodzaju zmiany w ogrodzie, przesadzenia drzew i krzewów jak tylko zrzucą wszystkie liście. Sadzimy rośliny z „gołym korzeniem” oraz rośliny iglaste kopane bezpośrednio z gruntu. W tej postaci możemy kupić w dobrej cenie całkiem spore i dobrze prezentujące się okazy!

 

Ścinamy, na wysokości ok 10 cm nad ziemią, przekwitłe i źle wyglądające byliny.

 

Trawy ozdobne – nie ścinamy! Są prawdziwą ozdobą ogrodu gdy przyjdzie zima. Wystarczy je związać delikatnie aby środek kępy uchronić przed nadmiarem wilgoci. Wokół traw warto usypać dodatkowo kopczyk z kory.

 

 

Rośliny iglaste o wąskim pokroju jak np. jałowce, żywotniki –należy okręcić sznurkiem aby zapobiec wyłamywaniu gałęzi pod ciężarem śniegu. Warto również podlać iglaki przed zimą, jeśli jesień jest dosyć sucha – dzięki temu rośliny zgromadzą zapas wody i nie wyschną pod wpływem mrozu, wiatru i słońca. Szczególnej opieki wymagają gatunki wrażliwe na mróz jak cyprysiki Lawsona, cyprysiki japońskie czy sosna himalajska a także rośliny o egzotycznym rodowodzie np. cedry.

 

 

Pozostałe prace jakie warto uwzględnić w swoim jesiennym harmonogramie to:

 • Obficie podlewamy rośliny zimozielone, tj. pierisy różaneczniki, bukszpany, laurowiśnie, rośliny iglaste.
 • Okrywamy wszystkie rośliny wrażliwe na mróz jutą lub ocieplającą agrowłókniną. Dobrym rozwiązaniem jest również mata ze słomy.
 • Przenosimy rośliny niezimujące w cieplejsze miejsce, które zapewni roślinom temperaturę 5-10 stopni oraz dostęp do światła.
 • Róże i trawy ozdobne – kopczykujemy zaraz po pierwszych przymrozkach
 • Jeżeli w ogrodzie mamy zbiornik wodny to wyławiamy z wody liście, wyjmujemy i czyścimy pompy, lampy UV – jeżeli nie są przystosowane do zamarzania. Jeżeli hodujemy ryby to pamiętajmy o zakupie urządzenia zapobiegającemu całkowitemu zamarznięciu zbiornika.
 • System automatycznego nawadniania należy opróżnić z wody

 

 


JAK ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIE WARUNKI NA ZIMĘ ROŚLINOM W POJEMNIKACH?


Warto już na etapie aranżacji tarasu czy balkonu wykorzystać donice ocieplane od wewnątrz styropianem. Jeżeli takich nie posiadamy- jesteśmy zmuszeni do ocieplenia tych donic styropianem od zewnątrz (w przypadku prostokątnych form). Jeżeli są to niewielkie donice o obłych kształtach – ustawmy donicę na styropianie aby odizolować ją od zimnego gruntu oraz przenieść je w miejsce bardziej osłonięte na tarasie. Rośliny wrażliwe na mrozy warto dodatkowo okryć jutą lub agrowłókniną.

 

Z kolei rośliny które nie mogą zimować na zewnątrz jak np. oleandry, kordyliny, agawy czy laur należy przenieść w widne miejsce i zapewnić im temperaturę od 5-10 st. Należy zwrócić uwagę na dostęp do światła gdyż jego brak może skutkować atakiem szkodników.

 

 

 


BARWY JESIENI, CZYLI CO WARTO POSADZIĆ W OGRODZIE


Planując ogród warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na:

 • Klony

 • Grujecznik japoński 

 • Trzmielina oskrzydlona

 • Berberysy

 • Miłorząb japoński

 • Żurawki

 • Trawy ozdobne

 • Wrzosy

 • Winobluszcz pięciolistkowy

 • Ostrokrzew

 

A Wy jakie rośliny chętnie lubicie jesienią w swoich ogrodach?

140
Projektów ogrodów i tarasów
10 lat
Doświadczenia
65
Projektów nawierzchni
Skontaktuj się z nami

Marzysz o ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć?
Zaplanuj swoja przestrzeń wokół domu z nami i ciesz się pięknym oraz funkcjonalnym ogrodem przez cały rok!
Zadzwoń do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Pracownia projektowa
ul. Sportowa 6, 09-100 Płońsk
Godziny otwarcia 8-16.00
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Formularz kontaktowy
Poprzez naciśniecie przycisku WYŚLIJ ZGŁOSENIE wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Vertit Studio danych osobowych podanych w formularzu. Podanie danych jest dobrowolne. Podane dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty oraz świadczeniem usług przez administratora danych. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani.