Łąki kwietne

Łąki kwietne

Od kilku lat coraz modniejsze stają się łąki kwietne. Są łatwe w uprawie, dają piękny efekt i są świetną alternatywą dla dużych przestrzeni trawnikowych. Są proekologiczne, wspomagają bioretencje wody. Ponadto tego typu rozwiązanie służy także naturze, ponieważ staje się miejscem do życia pszczół, motyli a także daje schronienie jaszczurkom czy ptakom.

  


Jakie mamy rodzaje łąk i na którą lepiej się zdecydować przy zakładaniu ogrodu?


Najprościej tłumacząc, łąka kwietna jednoroczna to taka która zakwita w pierwszym roku, do tego szybko rośnie i kwitnie obficie – całą swoją energię bowiem rośliny skupiają wówczas na kwitnieniu.

 

Łąka wieloletnia natomiast zakwita w drugim roku od wysiania nasion (zakwitają w pierwszym roku jedynie kwiaty roślin jednorocznych jeżeli takie w mieszance się znalazły). Łąka ta rośnie zdecydowanie wolniej i słabiej kwitnie. Jej wygląd będzie poprawiał się z roku na rok.

 

Zatem na którą się zdecydować?

 

Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie – zdecydowanie łąka jednoroczna. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że jest bardziej wymagająca i kwitnie jedynie przez jeden sezon, za to zdecydowanie dłużej oraz intensywniej niż łąki wieloletnie.

 

Jeżeli zależy nam na opcji łatwej w pielęgnacji – to łąka wieloletnia jest lepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się na dużych powierzchniach w ogrodzie (czy na terenach miejskich). Łąka ta odradza się co rok, zakwita w drugim roku od posiania a jej wygląda poprawia się z każdym nowym sezonem.

 

Ze względu na ograniczoną pielęgnacje i małe nakłady finansowe z tym związane - czyli rozwiązania najchętniej wybierane przez klientów - temat łąk wieloletnich postaram się dziś Wam przybliżyć.

 


Plusy wieloletniej łąki kwietnej:

  • Urozmaicenie przestrzeni ogrodu
  • Pozytywny wpływ na środowisko naturalne
  • Schronienie dla zwierząt
  • Mały nakład prac pielęgnacyjnych, gdyż łąka jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik
  • Doskonała alternatywa dla dużych powierzchni trawnika – nie wymaga częstego koszenia (czyli kilka-kilkanaście razy mniej niż trawnik!) i jest tańsza w założeniu
  • Łąka kwietna wspomaga bioretencje wody
  • Jest ekologiczna – nie potrzebuje nawożenia, filtruje wody opadowe.

Minusy wieloletniej łąki kwietnej:

  • Okres kwitnienia łąki jest ograniczony – walory wizualne po przekwitnięciu będą mniejsze, jednak nadal łąka zachowa swój naturalny charakter
  • W przypadku uczuleń np. jad pszczeli czy alergii na pyłki, lepiej z łąki zrezygnować

 

Jeżeli już zdecydujemy się na założenie takiej łąki w naszym ogrodzie to kolejnym etapem jest wybranie miejsca - rozpoznanie siedliska, bowiem w zależności od gleby jaką mamy w ogrodzie, trzeba wówczas dobrać odpowiednią mieszankę roślin.

 

Właściwy dobór mieszanki do gleby zapewni nam prawidłowy wzrost roślin w tym miejscu.

 

W dobrych sklepach ogrodniczych można znaleźć mieszanki na gleby suche, piaszczyste, przeciętne, wilgotne a nawet gliniaste.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na skład. Niestety często mieszanki zawierają np. 97% traw a jedynie 3% kwiatów i do tego jednoroczne. Dobra mieszanka to taka w której mamy przynajmniej 20% nasion kwiatów a występujące nasiona trawy to gatunki wolno rosnące nie będące konkurencją dla kwiatów.

 

Należy pamiętać że łąk kwiatowych nie zakłada się w miejscach zacienionych, gdzie ekspozycja na słońce jest mniejsza niż 6h na dobę oraz na glebach kwaśnych.

 

 

 


ZAKŁADANIE ŁĄKI KWIETNEJ


Aby założyć łąkę kwietną nie potrzeba wielkich nakładów pracy. Najprostszym sposobem jest bezpośredni wysiew nasiona w darń – jednak jest to opcja najmniej polecana ze względu na niepewny efekt końcowy.

 

Dużo lepszym, lecz pracochłonnym rozwiązaniem jest zerwanie darni (5-10 cm) a następnie przekopanie ziemi.

 

Najlepszym terminem na zakładanie łąki kwietnej jest wiosna (marzec-maj) bądź jesień (wrzesień-październik).

 

Siejemy przekopaną ziemię najlepiej techniką „na krzyż” a następnie teren wałujemy wałem ogrodowym.

 

Jeżeli obsiewamy powierzchnię większą niż 100 m2 wówczas warto sięgnąć po profesjonalny siewnik.

 


PIELĘGNACJA 


Łąki kwietnej nie nawozimy! To ważne żeby nie premiować wzrostu traw.

 

Podlewanie ograniczamy do absolutnego minimum, a pielęgnacja samej łąki sprowadza się głównie do koszenia. W pierwszym roku większość roślin łąki wieloletniej zawiązuje jedynie rozetę liści oraz buduje korzeń. Koszenie więc powinno być regularne (nawet co 6 tygodni) aby wzmacniać rośliny wieloletnie i ograniczać wzrost roślin jednorocznych. W kolejnych latach takie koszenie wystarczy przeprowadzić 2-3 razy w roku (pierwsze najpóźniej do końca lipca). Koszenie należy przeprowadzić po przekwitnięciu kwiatów wykorzystując do tego najlepiej kosę lub kosiarkę listwową. Nie wolno kosić za nisko aby nie uszkodzić rozet liściowych – optymalna wysokość to 7-8cm. Siano należy potem zostawić na łące kilka dni aby pozwolić nasionom się wysiać i po tym czasie zebrać. 

 


Na koniec kilka inspirujących fotografii łąk kwietnych, które mam nadzieję przekonają Was do tej formy aranżacji ogrodu.


140
Projektów ogrodów i tarasów
10 lat
Doświadczenia
65
Projektów nawierzchni
Skontaktuj się z nami

Marzysz o ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć?
Zaplanuj swoja przestrzeń wokół domu z nami i ciesz się pięknym oraz funkcjonalnym ogrodem przez cały rok!
Zadzwoń do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Pracownia projektowa
ul. Sportowa 6, 09-100 Płońsk
Godziny otwarcia 8-16.00
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Formularz kontaktowy
Poprzez naciśniecie przycisku WYŚLIJ ZGŁOSENIE wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Vertit Studio danych osobowych podanych w formularzu. Podanie danych jest dobrowolne. Podane dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty oraz świadczeniem usług przez administratora danych. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani.