Ogrody leśne zyskują w ostatnim czasie na wartości. Coraz więcej osób kupuje podmiejskie działki blisko lasów bądź w samym lesie. Przyroda, która zapewnia spokój daje także możliwość wyciszenia się i odpoczynku na łonie natury. Śpiew ptaków działa kojąco a zapach lasu o poranku jest lekiem na całe zło :)
Ogród na działce leśnej to bez wątpienia ogromna zaleta, jednak na etapie sadzenia roślin przysparza niekiedy wielu kłopotów. Nie każde rośliny bowiem w takim miejscu będą mieć dogodne warunki do wzrostu. Nie stworzymy w takim miejscu bujnie kwitnących rabat a utrzymanie trawnika w takim miejscu jest nie lada wyzwaniem.
Tak więc nasuwa się pytanie – od czego zacząć?
Przede wszystkim od rozpoznania siedliska! W Polsce występują lasy sosnowe z domieszką brzozy, lasy świerkowe z domieszką drzew liściastych - o glebach przepuszczalnych, kwaśnych i mało żyznych a także dąbrowy czy bukowiny – siedliska o lepszych warunkach glebowych.
Zaczynamy prace nad planem zagospodarowania działki – w ogrodach leśnych istotne jest oznaczenie miejsc cienistych i nasłonecznionych, które decydują m.in. o lokalizacji trawnika i różnorodności gatunkowej rabat. Przy projektowaniu ogrodu nasuwa się pytanie o styl ogrodowy? Czy w ogrodach leśnych dominuje jedynie styl naturalistyczny? Ależ nie! Możemy pokusić się o nowoczesne rozwiązania pamiętając nadal o siedlisku i określonych dla niego doborze gatunków.
żródło zdjęcia : desiretoinspire.net
żródło zdjęcia : sztukakrajobrazu.pl
Rośliny które sprawdza się w ogrodzie leśnym - iglastym to m.in.:
żródło zdjęcia : w moim ogrodzie
A co posadzić pod drzewami?
Najlepiej sprawdzają się rośliny okrywowe jak np.:
a także konwalie, fiołki wonne, zawilec gajowy, paprocie, funkie, jarzmianki czy parzydło leśne.
Kwaśne gleby w ogrodach iglastych lubią wrzosy, różaneczniki czy azalie.
W kwestii trawnika musimy niestety iść na kompromis. Nakład pracy aby uzyskać ładnie prezentujący się trawnik jest duży. Podobnie jak jego wymagania. Dlatego ograniczmy jego wielkość do minimum.
Wybierzmy miejsce dobrze nasłonecznione i jak najmniej zalesione na naszej działce. Zainwestujmy w system automatycznego nawadniania oraz pamiętajmy o regularnym grabieniu trawnika z igieł. Jeżeli mimo to trawnik słabiej rośnie należy zwrócić uwagę czy:
Ogrody leśne charakteryzują się swoistym mikroklimatem – warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu aby dobrze dopasować się do istniejącego siedliska. Mamy wtedy gwarancję że ogród będzie rósł w naszych oczach a my będziemy mogli cieszyć wzrok pięknie zagospodarowaną przestrzenią wokół domu.
Przeprowadzimy Państwa przez cały etap tworzenia ogrodu wskażemy najlepsze rozwiązania i podpowiemy sposoby pielęgnacji.
Zapraszamy do współpracy.
Marzysz o ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć?
Zaplanuj swoja przestrzeń wokół domu z nami i ciesz się pięknym oraz funkcjonalnym ogrodem przez cały rok!
Zadzwoń do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.