Ogród na dachu można założyć na każdej, nawet na najmniejszej powierzchni. Nie ma rzeczy nie możliwych. Są jedynie rzeczy, które wymagają nieco więcej pracy i zaangażowania z naszej strony. Jeżeli marzy nam się dach altany, ganku, drewutni, wiaty samochodowej – czyli tak naprawdę każdej konstrukcji ogrodowej, pokryty zielenią dostosowany jednocześnie do architektury domu i otoczenia – żaden problem. To niezwykle piękna forma zieleni ogrodowej, która budzi podziw i uznanie. Wyróżnia się ogrody ekstensywne i ogrody intensywne zakładane na dachach płaskich jak i stromych o spadku do 35%. Planując tego typu inwestycję, należy wziąć pod uwagę, że takie pokrycie dachu waży od 25 do 150 kg na 1 m² co wiąże się ze zwiększeniem wytrzymałości dachu średnio o 1/3 np. poprzez dodanie większej ilości i grubość profili dachowych.
archdaily.com
Ze względu na ogólną wytrzymałość konstrukcji ogrodowych zakłada się przede wszystkim dachy ekstensywne. Czym się charakteryzuje dach ekstensywny? Przede wszystkim warstwą ziemi oraz doborem materiału roślinnego. Podłoże ma niewielką grubość, zazwyczaj waha się pomiędzy 5-15 cm, tak więc jest to niewiele dla roślin, które planujemy posadzić. Ze względu na ekspozycje i duże nasłonecznienie, roślinami odpowiednimi na te stanowisko są gatunki sucholubne, łąkowe, mało wymagające i odporne na warunki atmosferyczne.
dachzielony.pl
Etapy zakładania ogrodu na dachu
Zakładając ogród na dachu musimy pamiętać o kilku podstawowych elementach. Najważniejsze jest dokładne przestrzeganie kolejności warstw dachu oraz prawidłowego ich założenia. Gdy zamontowane zostało obrzeże oporowe z desek zapobiegające obsuwaniu się ziemi przystępujemy do pracy.
aj-3d.com
Hydroizolację dachu wykonuje się najczęściej za pomocą membrany EPDM, która posiada dużą elastyczność i wytrzymałość. Przed jej położeniem sprawdzamy powierzchnię dachu – powinna być czysta i sucha. Następnie na obie powierzchnie (dachu i EPDM) nakładamy równomiernie klej do tego przeznaczony, natomiast miejsca łączeń membrany wykonujemy za pomocą specjalnej taśmy. Przed przystąpieniem do kolejnych prac warto wykonać próbę szczelności polegającą na zalaniu dachu wodą i pozostawieniu na 24 godziny. Bariera przeciwkorzenna chroni hydroizolację przeciw przebijaniu korzeni roślin i zapobiega przeciekaniu dachu. Stosuje się do tego specjalne włókniny ochronne o gramaturze powyżej 300g/m2. Wyjątkiem od zastosowania tego materiału są dachy pokryte wcześniej papą termozgrzewalną. Drenaż, wykonany najczęściej ze specjalnych mat, odpowiada za magazynowanie nadmiaru wody. Warstwa filtrująca dachu chroni natomiast drenaż przed zamuleniem, tj. zatrzymuje większe frakcje ziemi. Nie należy do tego stosować maty o gramaturze większej niż 100 g/m2, ponieważ zamiast filtrować wodę będzie ją zatrzymywać.
Bardzo ważnym elementem dachu jest ziemia w której sadzi się rośliny. Warto wiedzieć, że nie jest to zwykła ziemia ogrodowa, lecz specjalna mieszanka ziemi kompostowej, keramzytu i piasku w odpowiednich proporcjach. Na rynku istnieje wiele firm oferujących gotowe substraty dachowe, więc nie musimy się martwić o ich samodzielne przygotowanie.
jureccy.pl
I najważniejsze – roślinność, tzw. „wisienka na torcie”. Tak jak wspominałam, rośliny sadzone na dachu to niewielkie byliny głównie z gatunku Sedum i Sempervivum. Stosuje się odmiany mało wymagające, najczęściej okrywowe o wzroście nie większym niż 20-30 cm. Pamiętać należy, iż w pierwszych latach po realizacji zielonego dachu nawet niewymagające rośliny wymagają pielęgnacji. Przede wszystkim okrycia na zimę włókniną, aby nie przemarzały, gdyż wtedy są one na to najbardziej podatne.
Doskonale prezentują się swobodne nasadzenia tworzące zwartą darń, które sprawdzą w naturalistycznych ogrodach. Można jednak pokusić się o nasadzenia większych połaci roślin danego gatunku, które będą razem tworzyć ciekawy wzór.
(1)Kostrzewa siwa (2)Bodziszek czerwony(3)Macierzanka piaskowa (4) Macierzanka wczesna (5)rojnik górski (6)rojnik murowy (7)rojnik kaukaski (8)rozchodnik ościsty (9) zawciąg nadmorski
Marzysz o ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć?
Zaplanuj swoja przestrzeń wokół domu z nami i ciesz się pięknym oraz funkcjonalnym ogrodem przez cały rok!
Zadzwoń do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.