Trawnik - z rolki czy z siewu

Trawnik - z rolki czy z siewu

Trawnik to ważny element ogrodu, gdyż zadbany i regularnie pielęgnowany staje się naszą wizytówką. Ponadto, na tle takiego trawnika rabaty zdecydowanie lepiej się prezentują a i cała posesja zyskuje wizualnie. Kluczem do pięknego trawnika, bez względu na sposób jego zakładania, jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

 

W pierwszej kolejności należy oczyścić teren z kamieni, gruzu, śmieci i innych pobudowlanych elementów które na działce możemy niestety spotkać. Teren należy przekopać na grubość około 30 cm – w przypadku ziemi gliniastej warto dodać piasek, a gleby ubogie zasilić torfem lub kompostem. W niektórych przypadkach konieczne jest również oczyszczenie terenu z chwastów, wykonanie oprysku. Wówczas należy trawnik zaczął zakładać nie wcześniej niż po upływie okresu karencji.

 

Ostatnim etapem przygotowania terenu jest jego odpowiednie zagęszczenie. Wykorzystuje się do tego metalowy bądź plastikowy wał, jednak przy mniejszych powierzchniach ziemię można ubić samodzielnie- własnymi stopami.

 

 

Decydując się na założenie trawnika z siewu, musimy zacząć od wyboru właściwej mieszanki nasion.

 

Mimo, że oferta rynkowa jest ogromna to kluczowe jest dobranie nasion do siedliska oraz do formy późniejszego użytkowania trawnika, tj.:

 • Czy miejsce gdzie będzie zakładany trawnik jest nasłonecznione czy raczej cieniste?
 • Jaka jest w tym miejscu gleba?
 • Czy trawnik będzie pełnił funkcję bardziej ozdobną czy jednak rekreacyjną?

 

Mieszanki nasion traw do miejsc cienistych to nasiona dostosowane do wzrostu w miejscach gdzie światła słonecznego jest bardzo mało lub w ogóle. Mieszanki te idealnie sprawdzają się wszędzie tam gdzie jest duże zadrzewienie (np. ogrody leśne czy parki) lub gdzie krzewy i inne rośliny ograniczają trawie dostęp do światła.

 

Mieszanki nasion do trawników ozdobnych wykorzystywane są w miejscach gdzie trawnik ma przede wszystkim pięknie się prezentować, darń w tym miejscu będzie delikatna, miękka ale niestety wrażliwa na deptanie – wymaga także regularnego podlewania i koszenia.

 

Mieszanki do trawników sportowych charakteryzują się dużą odpornością na deptanie i wytrzymałością na intensywne eksploatowanie terenu.

 

Najczęściej polecanymi mieszankami przez wykonawców ogrodów są nasiona na trawniki sportowe bądź uniwersalne.

 

Po wybraniu odpowiedniej mieszanki, przystępujemy do wysiewania nasion na przygotowane wcześniej podłoże ręcznie lub za pomocą siewnika. Najlepiej wysiewać gdy pogoda jest bezwietrzna a gleba lekko wilgotna.

 

Dobrze jest na samym końcu zwałować jeszcze raz ziemię aby nasiona „docisnąć” i wspomóc ich ukorzenienie. Ziemię po wysiewie trzeba zraszać regularnie aby była stale wilgotna.

 

Pierwsze siewki pojawiają się po kilku dniach ale najczęściej należy poczekać do 3 tygodni aby wzeszły wszystkie nasiona.

 


Zalety

 • Tani w założeniu (w porównaniu z założeniem trawnika z rolki)
 • Mało pracochłonny wysiew nasion
 • Duży wybór mieszanek nasion dostosowanych do miejsca oraz sposobu użytkowania.

Wady

 • Termin zakładania trawnika jedynie wiosną lub jesienią. (najdogodniejszy)
 • Pierwsze efekty widoczne po miesiącu a zielony dywan po minimum 3 miesiącach

Założenie trawnika z siewu przez firmę wykonawczą * to koszty rzędu

12-15 zł/m2 za przygotowanie terenu pod wysiew, oraz

15-20zł/m2 założenia trawnika (materiał + robocizna)

*ceny netto (bez 8% podatku VAT) , wyceny orientacyjne aktualne na rok 2021.


 

 

Trawnik z rolki od wielu lat cieszy się uznaniem i zadowoleniem większości klientów. To bardzo popularna forma zakładania trawnika ze względu na szybki efekt wizualny w krótkim czasie.

 

Aby założyć trawnik z rolki, teren pod niego należy przygotować podobnie jak pod trawnik zakładany z siewu. Kolejnym etapem jest wybór darni – z folii lub z gruntu.

 

Trawa odcinana od gruntu posiada dużą wytrzymałość na deptanie i charakterystyczny intensywnie zielony kolor. Świetnie sprawdza się na większych terenach, powierzchniach rekreacyjnych i parkach – idealna na boiska. Trawa jest hodowana bezpośrednio na gruncie więc jej produkcja jest trudniejsza – odcięcie od gruntu musi być wykonane precyzyjnie aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego.

 

Trawa z folii wybierana jest najczęściej do niewielkich ogrodów, choć sprawdzi się także na większych terenach. Jej dużą zaletą jest nieuszkodzony system korzeniowy. Tak produkowana trawa lepiej ukorzenia się w nowym miejscu. Jednak należy pamiętać że wymaga ona dosyć grubego podłoża torfowego – nawet 3-4cm grubości. Stąd najczęściej stosowana jest w prywatnych ogrodach przydomowych.

 

Przy wyborze trawy z rolki należy zatem kierować się potrzebami jakie trawnik ma pełnić docelowo oraz kupować trawę u dobrego producenta aby mieć pewność że się dobrze ukorzeni.

 

 

Ostatnim etapem, po przygotowaniu podłoża i wybraniu odpowiedniej trawy, jest „montaż” trawy. Odbywa się on zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Trawę z rolki możemy zakładać przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poszczególne rolki rozkładane są „jak cegły na murze” tzn. rolka z kolejnego rzędy powinna kończyć się w połowie poprzedniego a płaty powinny ciasno przylegać do siebie.

 

Na końcu trawnik należy wyrównać wałem ogrodowym. Tak założony trawnik powinien przez około 2 tygodnie nie być intensywnie użytkowany aby mógł się odpowiednio ukorzenić.


Zalety

 • Natychmiastowy efekt zadbanego i wypielęgnowanego trawnika
 • Łatwość założenia darni samodzielnie
 • Układanie rolek trawnika na terenach ze spadkiem
 • Mniejsza podatność na warunki atmosferyczne
 • Zakładanie trawnika przez cały okres od wiosny do późnej jesieni

Wady

 • Koszt założenia dużo droższy niż trawnik z siewu
 • Założenie trawnika z rolki wymaga doświadczenia i precyzji 

Założenie trawnika z rolki przez firmę wykonawczą * to koszty rzędu

12-15 zł/m2 za przygotowanie terenu pod wysiew, oraz

25-35zł/m2 założenia trawnika (materiał + robocizna)

*ceny netto (bez 8% podatku VAT) , wyceny orientacyjne aktualne na rok 2021.

140
Projektów ogrodów i tarasów
10 lat
Doświadczenia
65
Projektów nawierzchni
Skontaktuj się z nami

Marzysz o ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć?
Zaplanuj swoja przestrzeń wokół domu z nami i ciesz się pięknym oraz funkcjonalnym ogrodem przez cały rok!
Zadzwoń do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Pracownia projektowa
ul. Sportowa 6, 09-100 Płońsk
Godziny otwarcia 8-16.00
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Formularz kontaktowy
Poprzez naciśniecie przycisku WYŚLIJ ZGŁOSENIE wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Vertit Studio danych osobowych podanych w formularzu. Podanie danych jest dobrowolne. Podane dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty oraz świadczeniem usług przez administratora danych. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani.